Інтегрований урок (образотворче мистецтво, музичне мистецтво, література)



Інтегрований урок

(образотворче мистецтво, музичне мистецтво,  література)

Тема: Відтворення явищ природи, глибини простору в пейзажному жанрі. Засоби створення художнього образу у пейзажі. Композиція «Морські фантазії. Підводні казки» 

Мета:     Навчальна: показати взаємопроникнення видів мистецтва: поезії, музики, живопису, підвести дітей до висновку, що кожен митець застосовує ті засоби художньої виразності, які йому найбільш подобаються, ознайомити з технікою малювання смужками картону;
розвиваюча: розвивати вміння «бачити музику», «чути картину», творчу уяву;
виховна: виховувати культурного слухача, всебічно розвинену особистість; прищеплювати любов до мистецтва.
Обладнання: мультимедійна презентація, портрет І. К. Айвазовського, репродукція картини «Дев’ятий вал», грамзаписи; папір, фарби, смужки картону, пензлики.
Хід уроку
І. Організація класу
-       Сьогодні на урок до нас завітало багато гостей.
-       Як зустрічають гостей?
-       Поверніться і подаруйте їм свої привітні посмішки.
-       Яких помічників візьмемо  на урок малювання?
(уяву, фантазію, образ, почуття, творчість)
ІІ. Актуалізація опорних знань
        Сьогодні ми спробуємо розібратися, чому музику й живопис багато років тому великий італійський художник епохи Відродження Леонардо да Вінчі назвав рідними сестрами.
       А тепер дізнаємось, куди ми сьогодні на уроці з вами помандруємо, до якого образу звернемось, а допоможе нам в цьому музика композитора М.Римського-Корсакова, яку ви чули на уроці читання, коли ми вивчали казку…
 (О. С. Пушкіна «Про царя Салтана»)
(Музика Римського-Корсакова.   Аудіозапис – слайд 2)
        Який образ любив показувати у своїй музиці Римський-Корсаков?
(Море)
        То хто може зараз відповісти, на яку тему буде сьогодні розмова, який головний образ уроку?
(Відповіді дітей. Вчитель прикріплює на дошці слово   
Море)
        А хто з вас був на морі?
        Що ви можете сказати про нього?
        Давайте складемо асоціативний кущ зі словом море. 

ІІІ. Основна частина уроку.
1.     Оголошення теми і мети уроку. Вступна розповідь    
        Вірно, сьогодні ми говоритимемо про море та малюватимемо море. Воно ніколи не набридає, надихає людей на творчі подвиги, годує людину.
 Море – одне із чудових витворів природи.
        Кожний його стан настільки незвичайний, що викликає у нас найрізноманітніші почуття.
        Коли ми бачимо штормове море, то у нас з’являється відчуття страху, незахищеності. Ми уявляємо себе крихітними та одинокими серед вируючої стихії.
(Шторм. Слайд 3)
        Море на світанку викликає почуття безкінечності та впевненості.
(Світанок на морі.     Слайд 4)
        Удень ми просто насолоджуємося його величністю.
(Море вдень.      Слайд 5)
        А під час заходу сонця у нас раптом в душі пробуджується все найпрекрасніше, ми починаємо мріяти.
(Захід сонця на морі.   Слайд 6)
2.  Давайте послухаємо,  як шумить море…
(Звучить аудіозапис шуму морського прибою.          Слайди 7-8)
        Ви почули два різні за настроєм стани моря.
        То яким же буває море?
 (Спокійним, лагідним, вируючим)
3. Робота над картиною І.К.Айвазовського
І саме таким його зображував на своїх полотнах видатний художник-мариніст Іван Костянтинович Айвазовський (1817-1900).
(Портрет І.К.Айвазовського.   Слайд 9)
Народився він в містечку Феодосія, що розташоване на узбережжі Чорного моря.
Усі найяскравіші дитячі спогади художника були пов’язані з морем, тому він усе своє життя присвятив зображенню моря, вважаючи його своїм справжнім другом.


За все своє життя І.К.Айвазовський написав близько шести тисяч картин, головним героєм яких було море.
 Розглянемо репродукцію найвідомішої його картини «Дев’ятий вал».
(Звучить музика.         Слайд 10)
Учитель виразно читає під музичний супровід:
Зелена хвиля, мов із скла,
З розгону стала на диби.
До неба гребінь підняла
Розлючена гора води
Й завмерла на коротку мить…
І зараз в прірву полетить,
З шаленим ревом, зверху вниз,
Розбившись на мільярди бризк.
Над штормовим океаном встає сонце. І тільки тепер стало можливим розглядіти все, що нещодавно приховувала ніч.
Високо підіймаються гребені розлючених хвиль. Одна з цих хвиль – найвища. ЇЇ називають дев’ятим валом.
Із страшною силою та гнівом вона намагається роздушити, потопити декілька людей. А вони  міцно вчепилися в уламки корабельної щогли, намагаючись, будь-що, втриматись на ній. Хто ці нещасні люди, як вони потрапили сюди? Що з ними буде?
Ще вчора вранці був ясний, сонячний день. Але ввечері океан захвилювався.
Величезні хвилі оточили корабель і дружно кинулись на нього в атаку. Тільки спалахи блискавок освітлювали цей смертельний двобій між кораблем і грозовою стихією. Корабель розтрощило.
Та сміливці, чиї серця були виповнені мужністю, вирішили не здаватися, не стати здобиччю ненаситного моря. Вони вчепилися в уламки корабельної щогли і дали клятву дочекатися рятівного ранку.
Нарешті грім відгримів. Дощ припинився. Вода стала крижаною, і вони дуже змерзли.
Але це все дрібниці. Вони витримали. Дочекалися ранку, сонця. Яскраві сонячні промені розквітчали важкі хвилі всіма кольорами веселки.
        Скажіть, які кольори ви бачите на картині?
(Відповіді учнів)
Колорит її включає широку гаму відтінків жовтого, помаранчевого, рожевого кольорів у небі в поєднанні із зеленим, синім та фіолетовим у воді.
Айвазовський знайшов точні засоби для зображення величі, сили й краси морської стихії.
Яскрава, мажорна кольорова гама картини звучить радісним гімном людській мужності, що перемагає страх і розгубленість перед грізною, але прекрасною природною стихією. Буря ще напружує свої м’язи. Але ще мить – і будуть зламані останні її зусилля. Шторм відступив перед мужністю людини.
        Який настрій, почуття викликає у вас ця картина?
(Відповіді учнів)
        Як ви гадаєте залишаться ці люди в живих чи ні?
(Відповіді дітей)
Незважаючи на тривожний червоно-оранжевий колір неба, на картині дуже багато зеленого кольору різних відтінків, а зелений – це колір надії. Тому ми з вами віримо, що ці мужні люди обов’язково знайдуть порятунок.
4. Порівняння різних видів мистецтва
Ми з вами прослухали музичний етюд, розглянули картину, прочитали вірш. І все це про…(море)
Подивіться, як перекликається між собою поезія, образотворче мистецтво і музика. І у кожному із цих видів море зображено по-своєму.
5. Уточнення теми
        То що ми сьогодні будемо малювати? Але тема нашого уроку не просто море, а морські фантазії. підводні казки.
          Чи можна на дні моря побачити казку?
6. Перегляд фотографій на комп’ютері  (Слайд 12-14)
7. Бесіда
        А  що ще можна інколи побачити на дні моря?
( Затоплений  корабель.   Слайд 14)
        А замки можна побачити на дні моря?     (Підводні замки.        Слайд 15-16)
8. Розповідь вчителя
        Чи чули ви про таку країну, як Атлантида?
Атланти́да — легендарний острів, який знаходився в сучасному Атлантичному океані і опустився за один день на морське дно в результаті землетрусу і повені, разом зі своїми жителями –  атлантами.  
Вперше ця легенда зустрічається у Платона, грецького філософа. Платон вказує час катастрофи як «9000 років назад», тобто в середині X  тисячоліття до н. е. На даний момент розповідь про Атлантиду в наукових кругах більшістю учених вважається або вигаданим Платоном філософським міфом, або міфом, сформованим на основі згадок про якусь реальну стародавню катастрофу.
Так чи інакше, але вчені та дослідники намагаються по цей день знайти Атлантиду.
Зараз я вам покажу цей таємничий острів, що знаходиться під водою, в уявленні сучасних художників.
(Атлантида.     Слайд 17-18)
9. Пояснення вчителя
Я пропоную вам сьогодні познайомитися із новою для вас технікою малювання фарбами. Це малювання картоном. Зазвичай, ми виконуємо малюнок фарбами пензликом. Але сьогодні ми спробуємо виконати фон моря картонними смужками.
Малюнки, виконані в такій техніці є цікавими і незвичними.
Ось перед вами зразок такого малюнка.
Що ви бачите?
(Замок під водою)
Нам потрібні альбомні листки, фарби гуаші, багато пензликів, щоб не тратити час на їх миття, смужки картону різної ширини: широкі, середні, вузькі і дуже вузенькі, вологі серветки для витирання пальців та стаканчик для води.
Все це у вас є.
        А ще потрібні оті помічники, що ми взяли їх на початку уроку: уява, фантазія і велика старанність.
        Як будемо поводити себе із фарбами?
        А із пензликами?
IV. Практична частина уроку.
Поетапне виконання роботи вчителем.
Фізкультхвилинка.
        А зараз ми з вами будемо відпочивати і зображати море.
(Звучить музика, діти виконують ф-ку «Море»)
 Море, море схвилювалось              (покачуються)
 Море, море розгойдалось               (по сторонах сильніше)
 Хвиля гребінь підняла,                    (встає перший ряд)
 А за нею ще одна.                            (встає другий ряд)
 Шторм на морі, сильний вітер        (махають руками)
 Закружляло все на світі…               (крутяться)
 І хвилини не пройшло –
 Море знову спать лягло.                 (всі сідають на місця)
Практична робота учнів
Звучить аудіозапис.  Учні працюють під контролем учителя
V. Закріплення теми уроку.
Щоб переконатись, що ви добре зрозуміли тему уроку, Цар Нептун пропонує вам відповісти на такі питання:
        Як називається картина, на якій зображено море?          (Марина)
        Який художник присвятив все своє життя зображенню моря?
(І.К.Айвазовський)
        В якому місті народився і створив найкращі свої роботи цей художник?
(Феодосія)
        До творчості якого композитора ми сьогодні зверталися?
(М.Римський-Корсаков)
        Які види мистецтва ми поєднали?            (Музика, живопис, література)
VI. Підсумок уроку.
Діти, ви сьогодні усвідомили, яке щастя бачити, відчувати, насолоджуватися морем. Отож, пронесіть любов до нього крізь життя!




Немає коментарів:

Дописати коментар